KEDVES OLVASÓK!

kristof-k.jpgEgyszerre jó és rossz érzés kézbe venni a Magyar Kémikusok Lapja szeptemberi számát. Fájó, mert eszünkbe juttatja, hogy elmúlt a nyár, a szabadság, a feltöltődés ideje. Örvendetes ugyanakkor a lap megjelenése és színes tartalma. Két terjedelmes tanulmánnyal indul. Az első – a tanévkezdéshez igazodva – iskolai témájú. Címe erős fölütés: lehetséges-e kutatásalapú kémiatanulás és kémiatanítás általános iskolában? Ha valakit megriasztana az értekezés hossza, lapozzon a 257. oldalra, és gondolja meg, milyen ötletes, ám egyszerű, általános iskolások számára is befogadható kísérleti módszereket javasol a cikk bonyolultabb fogalmak (pl. vízlágyítás, redukálósor) bemutatására – remélem, ez meghozza a kedvet a közlemény elolvasásához. A második nagyobb lélegzetű tanulmány a cseppfolyós sugárhajtómű-üzemanyagok jellemzőit mutatja be „zöld” összefüggésben, abban a kontextusban, hogy miképp szintetizálhatóak ilyesféle szénhidrogén-alapú hajtóanyagok megújuló forrásból. Interjút közlünk Kozma Gábor szegedi vegyésszel és Timári Géza gyógyszerkémikussal (Chinoin). Bemutatkozik a biatorbágyi Vegyi Gyár Kft. A lap hagyományainak megfelelően olvashatunk a 2023. évi IgNobel-díjakról. Inzelt György megszokott stílusú, elektrokémiai-történeti ihletésű összefoglalása kiben-kiben biztosan fölidézi fizikai kémiai szigorlatát.

Visszatérve a nyárra elevenítsünk fel néhány, a magyar kémiaoktatással összefüggő eseményt! Július végén került sor Szaúd-Arábiában az 55. Nemzetközi Kémiai Diákolimpiára. Talán nem közismert a diákolimpia szakmai szervezésének magyar bázisa. A 43 tagú tudományos bizottság tagjai közt 13 magyar kémikus tevékenykedett, köztük a bizottság alelnöke, Magyarfalvi Gábor (ELTE). Mind a négy magyar versenyző érmet nyert. (Részletesebb beszámoló közlését az októberi számban tervezzük.)

Nyáron iskolám, a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium a Richter Gedeon Nyrt. természettudományos laborfejlesztési pályázatán elnyert összegnek köszönhetően új laborszékeket vásárolhatott, és a laborpultot is fel tudjuk újítani. Sok más iskola is komoly támogatásban részesült. Köszönet érte!

Kevésbé vidám hír, hogy e sorok írásakor, augusztus 2-án a kozigallas.gov.hu oldalon – ez egy hivatalos, állami platform – 91 kémia szakos tanárt keresnek. A pedagógushiány már a fővárosba is begyűrűzött, a 91 álláshirdetésből 17 budapesti iskolát érint. A valós hiány ennél alighanem nagyobb. Úgy hallottam, már a kőbányai általános iskoláknak is egyre nagyobb problémát okoz a kémiaórák biztosítása, pedig nemcsak a fentebb említett Richter működik itt, hanem az Egis és az állati oltóanyagot termelő Ceva-Phylaxia is.

Ahogyan a lap júniusi számában olvashattuk, az Oktatási Hivataltól nehéz – lehetetlen – egzakt adatokhoz jutni arról, hogy hány szakos végzettségű és hány képesítés nélküli kémiatanár működik ma Magyarországon. Annyi fehéren-feketén kiderült, hogy tavaly, 2023-ban 19 fő jelentkezett első helyen osztatlan kémiatanár szakra. Nagyon remélem, hogy közülük minél több folytatja idén a másodévet, és áll majd annak idején ténylegesen katedrára. Az idei első helyes jelentkezések száma 17. Ez a 17 fő csakhamar egyetemista lesz és belép az ötéves tanárképzésbe. Gondoljunk rájuk is szeptemberben! Sok sikert kívánok a kémia alapszakos és vegyészmérnök hallgatóknak is!

Olvasóinknak pedig jó olvasást!

Keglevich Kristóf,

az MKL szerkesztőségének tagja


 Vissza a tartalomhoz

pdfMEGNYITÁS/LETÖLTÉS