Magyar Kémikusok Lapja
VEGYIPAR ÉS KÉMIATUDOMÁNY
Iparágakon átívelő összefogás indul a kémia népszerűsítéséért
Szalay Péter, Szabó János Zoltán
Magyarországon a kémiával szorosan összefüggő iparágak – vegyipar, gyógyszeripar, környezetvédelmi ipar – az elmúlt évben a feldolgozóipar GDP-jének 11% feletti részét adták. A nemzetgazdasági jelentőség mellett mégis átlag feletti a munkaerőhiány ezekben az iparágakban, ráadásul az utánpótlással is gondok vannak: folyamatosan csökken a hazai egyetemek kémiához kapcsolódó szakjain a jelentkező és a felvett hallgatók száma. A negatív trendek elleni fellépést, illetve a kémioktatás általános megbecsültségének javítását tűzte ki célul az iparágakon átívelő, vállalatokat, érdekvédelmi szervezeteket, szövetségeket, egyetemeket és az MTA-t egyaránt soraiban tudó, október 1-én indult összefogás a kémia népszerűsítése érdekében.
A Magyar Kémikusok Egyesülte (MKE), mint a kémiában és vegyiparban dolgozó egyének civil szervezete, vállalta fel az összefogás megszervezését, melynek tevékenységet egy munkacsoport irányítja; ennek tagjai az MKE, a Magyar Vegyipari Szövetség (MAVESZ), a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ), a BorsodChem, az Egis Gyógyszergyár, az EUROAPI, a MOL Nyrt., a MOL Petrolkémia Zrt. és a Richter Gedeon Nyrt. szakemberei. A kezdeményezés fő céljai:
- a következő 3–5 évben 20%-kal növekedjen a szakirányú közép- és felsőfokú oktatásban résztvevők száma a kulcsszakmák területén,
- a kormányzat figyelmének felhívása a témára,
- a kémiával kapcsolatos tévhitek eloszlatása,
- inspiráció a tanulóknak, tanároknak és
- a kémiához kapcsolódó programok-események összegyűjtése, bemutatása.
(Adatok a felvi.hu-ról)
A programindító eseményre a Richter Gedeon Nyrt. új székházában került sor, ahol a magyar kormány részéről Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár (KIM) szólalt fel, és beszédet mondott Greskovits Dávid MAGYOSZ-elnök, a MEDITOP Gyógyszeripari Kft. ügyvezető igazgatója, Varga Tamás MAVESZ-alelnök, a Dunastyr Zrt. elnök-ügyvezető igazgatója és Szalay Péter, az MKE elnöke. Szalay Péter előadásában az egyetemi képzések számaiban látható problémákra hívta fel a figyelmet. Az előadás részleteiről a lapban olvashatnak.