Magyar Kémikusok Lapja
KARÁCSONYI TUDOMÁNY
A mesterséges intelligencia természetes következményei
Lente Gábor
A Magyar Kémikusok Lapja évek óta beszámol a tudományos ismeretterjesztés legnagyobb hagyományú, élő előadás formájában tartott eseményéről, a brit Royal Institution Michael Faraday (1791–1867) által szűk két évszázada életre hívott karácsonyi előadásáról. A közönség folyamatos közreműködését is igénylő bemutatókat a 21. században nagyrészt középiskolás diákoknak három, egyenként egyórás előadás formájában tartják, de a videofelvételek mindenki számára szabadon hozzáférhetők. A karácsonyi előadás révén a brit tudományos ismeretterjesztés legszebb arcával ismerkedhetünk meg: az előadók általában nemcsak szakmájukban, hanem kommunikációs téren is igen képzettek.
2023-ban a központi téma mi más is lehetett volna, mint a mesterséges intelligencia (MI). Az előadó Mike Wooldridge volt, aki az Oxfordi Egyetemen dolgozik a számítógép-tudomány professzoraként.
Az első óra címe: „Az MI-ről őszintén” (The truth about AI). Ez a rész elsősorban azt a kérdést próbálta megválaszolni, hogy mi is az intelligencia és hogyan lehet mesterséges. Mike Wooldridge összehasonlította az emberi agy működését azzal, ahogy az MI működik és tanul.
A második óra „Az én MI-életem” (My AI life) címet viselte. Ebben elsősorban arról volt szó, hogy az MI-nek már a mai unalmas hétköznapokban is sokszor jelentős szerepe van anélkül, hogy ezt a társadalom észrevenné.
A harmadik óra címe „Az MI jövője: álom vagy rémalom” (The future of AI: dream or a nightmare?) volt. A rész elején Mike Wooldridge egy önvezető autóban utazott: az MI-kutatók nagy része szerint ez a technológia biztonságosabbá teszi majd a közlekedést. Részletesen elmagyarázták, hogyan érzékeli az autó a környezetét, s hogyan lesz hatékonyabb pusztán attól, hogy egyre többet vezet. Természetesen az árnyoldalakról sem hallgatott az előadó: a „fake news” és ennek a kifinomultabb változata, a „deepfake” ma már egyre szélesebb körben, akár politikai célokra is használt kifejezések, megteremtésük és terjesztésük sebességét az MI nagyságrendekkel növelte.