A Wagner-udvartól a White Office-ig. MKE-irodák vándorlása

Horváth Imre, Silberer Vera


Egyesületünk történetét a Magyar Kémikusok Egyesülete centenáriumi emlékkönyve dolgozza fel. A kötet Tömpe Péter irányításával készült 2007-ben. De nemcsak az egyesületnek, hanem azoknak az épületeknek is megvan a történetük, amelyekben az MKE irodát bérelt. Az első székhely a Kossuth Lajos utcában volt, a legújabba, a Fehér úti White Office-ba 2024 nyarán költözött az egyesület.  A képes összeállítás az emlékkönyv alapján veszi sorra a régi irodák épületeit. A felvételeket Horváth Imre készítette.

Az első: Kossuth Lajos utca 14–16.

 kossuth.jpg

Miután az egyesületet hivatalosan bejegyezték, a Kossuth Lajos utcában talált irodára. Wagner János építőmester – Ybl Miklós kortársa, munkatársa – 1890-ben vette meg az itt álló két házat (ma 14–16. szám), lebontotta őket, és neoreneszánsz bérházat épített helyettük, ahová családjával együtt beköltözött. A Kossuth Lajos utcai bérlők között volt orvos, jogász, országgyűlési képviselő, még vegyész is: Veith Sándor, a pardubicei kőolajfinomító igazgatója, aki Than Károlynál tanult. Itt érdemesnek tűnik megemlíteni, hogy a Múzeum körúti, Than-féle Vegytani Intézetet is Wagner építette.

És az utolsó: Fehér út 10. (White Office) 

white.jpg


A White Office irodaházat a korábbi Finommechanikai Vállalat (FMV) ipari parkjában alakították ki. A gyárnak az építészettörténetben talán kevésbé, de a technikatörténetben és a közelmúlt magyar történelmében mindenképpen megvan a helye.

Az 1950-es évek elején alakult cég kezdetben rádiólokátorokat fejlesztett-gyártott, később megindult a mikrohullámú láncok tervezése, gyártása, telepítése. Az FMV is részt vett az Erdő-Irak, a Szahara-Líbia, a Pálma-Szíria és a Liget-India projektekben a nyolcvanas években. Ezeket a projekteket a Videoton fogta össze, és szinte az összes hazai elektronikai gyártó részt vett bennük.


 Vissza a tartalomhoz

pdfMEGNYITÁS/LETÖLTÉS